×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Tuesday, 6 December , 2022
عمارت «چهل‌ستون»

پس از آنکه اصفهان به عنوان پایتخت ایران در دوران صفوی انتخاب شد، عصر طلوع معماری در این شهر بود. در دوران حکومت صفوی‌ها در اصفهان، بناهای با ارزشی در این شهر ساخته شد که «کاخ چهل‌ستون» از جمله ساختمان‌های به جا مانده از آن زمان است. در زمان سلطنت شاه عباس اول احداث کاخ آغاز شد. شاه عباس اول ابتدا کوشکی در میان باغ به شکل کلاه فرنگی و با اتاق‌هایی به بلندی ۱۲ متر بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه‌ی کاخ را تشکیل داد که شامل تالار میانی، کاخ چهل‌ستون و غرفه‌های چهارگوش بود. با آغاز سلطنت شاه عباس دوم کار ساخت کاخ تکمیل شد و در ساختمان مرکزی موجود تغییرات کلی داده شد. تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان‌های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزئینات نقاشی، آینه‌کاری و کاشی‌کاری‌ دیوارها و سقف‌ها از جمله تغییرات کلی بوده است که در زمان سلطنت شاه عباس دوم داده شده است. به دلیل انعکاس ستون‌های تالار ۲۰ ستون در حوض مرمرین روبه‌روی کاخ به چهل ستون مشهور است. ابتدا در تالار آینه نقاشی‌هایی وجود داشته است که پس از آتش گرفتن کاخ، هنگام پاک‌سازی آن از دوده قسمتی از سقف ایوان را از آینه‌های از جنس نقره در تزیینات استفاده کردند. تالار مرکزی کاخ که به مهمان خارجی و شخصیت‌های کشورهای دیگر اختصاص داشت، حاوی نقاشی‌هایی است که وقایع تاریخی دوران‌های مختلف را بیان می‌کند. این سالن با شکوه که بر گنبدی منقش استوار است با لچکی‌های رنگارنگ و طرح‌های طلایی و شفاف که از شاهکارهای هنری آن عصر محسوب می‌شود. مجموعه کاخ چهل‌ستون در سال ۱۳۱۰ شمسی و با شماره ۱۰۸ به ثبت سازمان میراث فرهنگی و در سال ۲۰۱۱ میلادی و با شماره ۱۳۷۲ به فهرست میراث جهانی یونسکو در آمد.

حوض بزرگ مرمر و انعکاس تالار ۲۰ ستون در استخر که در جبهه شرقی عمارت چهل‌ستون قرار دارد.
خاتم کاری و آیینه کاری سقف تالار آیینه عمارت چهل‌ستون که از آیینه‌های از جنس نقره استفاده شده است.
حوض بزرگ مرمر و سردر ورودی به کاخ چهل‌ستون که در جبهه شرقی عمارت واقع شده است.
تخریب نقاشی‌های غربی تالار اصلی توسط ضل‌السلطان در کنار نقاشی انوع بزم در دیوار غربی تالار اصلی چهل‌ستون قرار دارد.
حوض کوچکی که در بدنه جبهه غربی (بدنه پشتی) عمارت چهل‌ستون قرار دارد.
نقاشی جنگ چالدران بین شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم فرمانروای عثمانی در سال ۹۲۰ ه.ق که قهرمان این صحنه نبرد،خود شاه اسماعیل صفوی که سوار بر اسب سفید و تاج قزلباش است که باشمشیر می‌جنگد و در قسمت دورتر این تابلو سلطان سلیم عثمانی نیز نمایش داده شده است.
چنان شهرت دارد که تابلو جنگ چالدران توسط آقا صادق نقاش ملقب به (نقاش باشی)، نقاش معروف دوران قاجار در سال ۱۲۱۶ ه.ق در دیوار غربی تالار اصلی تصویر(کشیده) شده و نام نقاش در پایین اثر درج شده است.
 سقف تالار ۲۰ ستون با خاتم کاری و تزیینات سرستون پوشیده شده است.
سقف و سردر ورودی تالار آیینه که از آیینه‌های از جنس نقره استفاده شده است.
تابلو نقاشی سمت چپ، مجلس پذیرای شاه عباس اول از ولی محمد خان، فرمانروایی ترکستان که به سال ۱۰۲۰ ه.ق به منظور استرداد حکومت ازدست رفته خود به شاه عباس پناهنده شده است. 
تابلو نقاشی سمت راست، جنگ چالدران بین شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم فرمانروای عثمانی در سال ۹۲۰ ه.ق که قهرمان این صحنه نبرد،خود شاه اسماعیل صفوی که سوار بر اسب سفید وتاج قزلباش است که باشمشیر می‌جنگد و در قسمت دورتر این تابلو سلطان سلیم عثمانی نیز نمایش داده شده است.
کچ بری و نقاشی به سبک تذهیب در دیوار جبهه شرقی تالار اصلی عمارت چهل‌ستون نمایان است.
تصاویری از اروپایی‌ها وسفیران عهد شاه عباس دوم که توسط دونقاش هلندی به نام‌های (آنژل) و (لوکاس) در ایوان‌های دوطرف عمارت کشیده شده است.
نقاشی‌های سفیران و اروپایی‌های عهد شاه عباس دوم در ایوان جبهه جنوبی عمارت قرار دارند.
مقرنس کاری سردر ورودی تالار آیینه که از آیینه‌های با جنس نقره استفاده شده است.
حوض کوچک مرمر در جبهه غربی (بدنه غربی) عمارت چهل‌ستون قرار دارد.
سر در زاویه درب کوشک (باب القصر) که مورخ به سال ۹۰۲ ه.ق از دوره حکمرانی ابوالمظفر رستم بهادرخان آق قویونلو است در سال‌های گذشته درجای اصلی خود(محله درب کوشک) قرار داشته است و چون نزدیک به انهدام و ویرانی شده بود در باغ چهل‌ستون سردر دیگر بنا شده و کاشی‌های نفیس آن به سردرجدید انتقال داده و نصب شده است.
پایه ستون به شکل مجسمه شیر و دختر که در هر چهار طرف حوض مرمر قرار دارد.
این چهار ستون به عمارت سر پوشیده تعلق داشته است که دزمان قاجار عمارت تخریب واین چهار ستون درچهار طرف استخر پس از تخریب عمارت نصب شده است.
سقف ایوان جبهه غربی عمارت چهلستون با گچ‌بری ونقاشی به سبک تذهیب منقوش شده است.
عمارت چهل‌ستون
نهری که حوض مرمر کوچک پشت عمارت را به استخر مرمر جلویی عمارت متصل می‌کند در ایوان و جبهه جنوبی عمارت چهل‌ستون قرار دارد.
کتیبه‌ی آیه معروف قرآنی (نصرمن الله فتح قریب) در ورودی تالار آیینه که به صورت متقارن در هر دوطرف این کتیبه نصب شده است.
نقاشی جنگ کرنال نادرشاه افشار و محمد شاه گورکانی، پادشاه هندوستان در منطقه ای به همین نام در نزدیگی دهلی به سال ۱۱۵۱ ه.ق، در دیواره عمارت چهل‌ستون منقوش شده است.
سردر مسجد قطبیه، مسجد قطبیه که در زمان شاه طهماسب به وسیله امیر قطب‌الدین علی باب‌الدشتی بنا شده و در خیابان خوش اصفهان قرار داشته است اما چون درحین احداث خیابان خوش سردر آن در معرض خطر بود سردر جدیدی در ضلع جنوبی عمارت چهل‌ستون بنا شد و کاشی‌های نفیس آن درمحل جدید نصب شده است.
کتیبه سردر آن به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی مورخ به سال ۹۵۰ه.ق و به خط ابوسعید امامی است.
گچ‌بری، مقرنس‌کاری،طلاکاری ونقاشی به سبک تذهیب سقف تالار اصلی عمارت چهل‌ستون قرار دارد.

برچسب ها : ,

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.